Turystyka

Usteckie Łazienki Ustka

2010-05-06 20:09:00

Ustka jest pięknym, nadmorskim kurortem typowo zdrowotnym, można by rzec, że ma historyczne podłoże względem leczniczych zasobów. Już przed I Wojną Światową przyjeżdżali tu kuracjusze, aby wspomóc leczenie różnych schorzeń, tj. :

  • choroby dróg oddechowych,
  • reumatyzm,
  • choroby układu krążenia,
  • tarczycy,
  • żołądka i choroby nerwowe

 

Do tych celów były budowane zakład przyrodoleczniczy, tak zwane łazienki usteckie, te istniejące do dziś w Ustce utworzone już w 1912 roku, funkcjonują po dzień dzisiejszy jako miejsca służące do kuracji leczniczych, ale także jest to miejsce historyczne, które ma wiekową tradycje.

Stojący budynek przy ulicy Beniowskiego 1, znajdujący się nieopodal wschodniego mola usteckiego, jest najstarszym istniejącym w Ustce kompleksem zdrowotnym, zaprojektowany przez słynnego architekta z Sopotu Dunkela, który stanął na miejscu pierwszej parowej łaźni wybudowanej w 1877 roku.

Mechanizm łaźni zbudowany był i nadal jest ze specjalnych rurociągów połączonych ze stacją pomp, które tłoczyły morską wodę, następnie była ona podgrzewana do celów kąpieli leczniczych.

Inną możliwą kuracją serwowaną w tamtych czasach, jak również dziś, były kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, także okłady, kompresy i masaże.

Powrót do działu turystyka

Skomentuj

Komentarze:

Brak komentarzy
do góry