Turystyka

Starówka w Ustce

2010-05-07 00:23:00

Ustka na początku swego istnienia była osadą typowo rybacko-handlową, do której prowadziła tylko jedna droga zwana teraz Starówką Ustki. Osada niesamowicie szybko rozwijała się, na długości tej drogi stawiano coraz to więcej domków rybackich, chat kaszubskich i zabudowania rolnicze, które do dziś ozdabiają starówkę. 

 

Z biegiem lat stawiane były murowane, piękniejsze budowle, większe tak zwane kamieniczki, istniejące do dnia dzisiejszego stanowią zabytkową architekturę miasta Ustki.

Największą i główna ulicą miasteczka była i nadal jest ul. Marynarki Polskiej, rozciągała się przez całą osadę, a tor jej wyznaczony był przez rozlewiska rzeki Słupi.
Centralnym miejscem tworzącej się wtedy starówki był KAPITAŃSKI ZAUŁEK, czyli półkolisty skwerek otoczony pięknymi lipami, w tym punkcie ulica Marynarki Polskiej skręcała w stronę portu rybackiego.

 

W tym miejscu długie długie lata stał kościółek Św. Mikołaja, patrona kupców i żeglarzy rozebrany w 1889 roku oraz parafialny cmentarz, który został przeniesiony w XIX wieku.

.

Powrót do działu turystyka

Skomentuj

Komentarze:

Brak komentarzy
do góry